Naudingi patarimai keliaujant į Kambodžą

KALBA

Khmerų. Anglų ir prancūzų kalbos yra populiarios kaip antrinės šalies kalbos.

REIKALINGI DOKUMENTAI 

Galiojantis Lietuvos Respublikos pasas (ID kortelė netinka) ir viza (arba pačiam klientui reikia pasirūpinti arba agentūra padeda).

VALIUTA

Kambodžos rielis (KHR), 1 Eur = 4958 rielių. Svarbu pranešti savo bankui apie keliavimą, nes galimai užblokuoja korteles dėl saugumo.

LAIKO ZONA 

GTM + 7 valandos

ELEKTRA 

Visoje šalyje – 220V. Vyrauja A, C ir G tipo elektros lizdai, iš kurių C atitinka europietišką standartą. Verta pasidomėti, ar viešbutyje, kuriame apsistosite yra galimybė pasinaudoti specialiais kištukais.

TRANSPORTAS – Populiariausios transporto priemonės yra vadinamieji tuk tuk, dviratinės rikšos bei nedideli motociklų tipo taksi. Ne per seniausiai Kambodžos sostinėje taip pat pradėjo veikti ir Uber, taigi yra sudarytos visos sąlygos patogiam susisiekimui.

ETIKETAS

Rekomenduojama:

 • visada prašykite leidimo prieš fotografuojant vienuolius ar vietinius gyventojus;
 • išreikšti pagarbą vyresnio amžiaus žmonems ir tikintiesiems;
 • pagarbus būdas pasveikinti kitą asmenį yra šiek tiek pelnkti galvą, rankas priglaudus prie krutines („Sampeah“);
 • naudokite dvi rankas arba dešinę priimant ar duodant kažką vietiniam gyventojui;
 • uždenkite burną kai naudojate dantų krapštuką, čiaudėjate ar žiovaujate;
 • esant svečiuose, pirmiausia palaukite, kol valgyti pradės šeimininkas, o po jo – Jūs.

Nerekomenduojama:

 • rodyti į kitą asmenį koja;
 • liesti vietinio gyventojo viršūgalvį;
 • moteriai liesti vienuolio vyro ar kažką jam duoti tiesiogiai;
 • pirkti daiktus pagamintus iš laikinių guvūnų odos, kaulų.

egzotines keliones

PRIEŠ KELIONĘ

BAGAŽAS 

rekomenduojami lengvi, natūralaus pluošto drabužiai. Keli šiltesni drabužiai būtų reikalingesni gruodžio ir sausio mėnesiais, jei keliaujama į aukštumas. Dauguma miestų prekybviečių turi šiltesnių drabužių.

Svarbiausių daiktų sąrašas:

 • dokumentų kopijos;
 • mokėjimų kortelės, prisijungimo prie el. bankininkystės duomenys;
 • Jūsų vartojami vaistai, vaistai nuo viduriavimo;
 • dezinfekcinis skystis;
 • drėgnosios servetėlės;
 • servetėlės/tualetinis popierius;
 • apsauginis losijonas nuo saulės;
 • akiniai nuo saulės;
 • kepurė nuo saulės;
 • drabužiai į šventyklas (ilgi sijonai, kelnės, drabužiai dengiantys pečius);
 • kojinės į šventyklas;
 • natūralaus pluošto lengvi drabužiai;
 • paplūdymio šlepetės;
 • sprotiniai/ žygio batai (jei ketinate daug vaikštinėti pėsčiomis);
 • purškiklis nuo vabzdžių;
 • asmenukės lazda;
 • išorinė baterija;
 • ausų kištukai.

SVEIKATA

Nėra privalomų skiepų vykstant į Kambodžą. Rekomenduojami skiepai ir vaistai nuo Maliarijos, hepatito A, vidurių šiltinės, taip pat, difterijos (revakcinacija suagusiems). Daugiau apie tai galite paskaityti čia: http://www.ulac.lt/keliautojams/Kambodža
Bet kuriuo atveju, susirgus patogu turėti kelionių draudimą- tada bus apmokėtos gydymo išlaidos.

FORMALUMAI

Kiekvienas keleivis turi užpildyti imigracijos formą, ir kai kurie, deklaracijos formą muitinei atvykus. Nėra limito, kiek galima įsivežti grynųjų užsienio valiutam, bet Kambodžos rielių suma neturi viršyti 100,000 už asmenį. Svarbu! pranešti savo bankui apie keliavimą, nes galimai užblokuoja korteles dėl saugumo.

KLIMATAS

Kambodža turi du vyraujančius sezonus: sausąjį (nuo lapkričio iki balandžio) ir drėgnąjį (nuo gegužės iki spalio). Kritulių per šį laikotarpį iškrenta priklausomai nuo regiono. Karščiausia būna kovo – birželio mėnesiais, kada vidutinė paros temperatūra gali šoktelėti aukščiau 35 laipsnių Celsijaus. Iš esmės visoje šalyje vyrauja panašios orų tendencijos, kurios šiek tiek kinta priklausomai nuo vietovės, tad Kambodža yra tinkama atostogoms ištisus metus.

egzotines keliones

KELIONĖS METU

SAUGUMAS

Dėka prieš keletą dešimtmečių vykusių neramumų, šalyje yra daugybė karinės amunicijos, o taip pat ir nesprogusių minų. Dėl šios priežasties keliaujant po kaimiškas vietoves, derėtų nenuklysti nuo kelio, bei neliesti metalinių daiktų, gulinčių ant žemės. Labai dažni eismo incidentai, kelyje reikia būti ypač atsargiems. Nepatariama keliauti motociklu.

VALIUTA, JOS KEITIMAS IR BANKOMATAI

Bankai paprastai dirba nuo 8:00 iki 15:00.
Vietinė valiuta yra rielis, bet amerikietiški doleriai taip pat priimami. 1 USD ~ 4000 rielių. Vietinės valiuots banknotai yra 500, 1000, 2000, 5000, 10.000. P.S senesnių nei 2008 m. dolerių nebepriima!

DARBO LAIKAS

Daugelis parduotuvių dirba nuo 8:00 iki 12:00, ir nuo 13:00 iki 17:00, nuo pirmadienio iki penktadienio.

INTERNETAS

Internetas šalyje pigus ir gana lengvai pasiekiamas. Yra nemažai interneto kavinių, kurios dirba iki vėlyvo meto. Naudojimosi internetu kaina 0,50 – 1 USD už valandą.

PAŠTAS IR TELEKOMUNIKACIJA

Norėdami prisiskambinti į Kambodžą, turite surinkti tarptautinį skambinimo kodą +855 ir likusį telefono numerį.
Kambodžoje yra keturi mobiliojo ryšio operatoriai, naudojantys GSM sistemą, todėl dauguma vietinių gyventojų naudojasi mobiliaisiasi telefonais. Kambodžoje veikia tiek tiesioginiai tarptautiniai skambučiai (be operatoriu tarpininkavimo), tiek faksas. 

Kambodžoje – Geriausia įsigyti (METFONE) SIM kortelę, ji geriausiai veikia už miesto ribų iš 6 tiekėjų. Galima įsigyti oro uoste, kainos labai patrauklios apie 0.50 EUR už 250 MB vienai dienai, arba apie 20 EUR, 15 GB visam mėnesiui. https://toomanyadapters.com/ buying-sim-card-cambodia/  

MAISTAS IR GĖRIMAI

Tikriems maisto gurmanams būtina apsilankyti Phnom Penh, Siem Reap ir Sihanoukville. Tipiški khmerų patiekalai susideda iš žuvies ir ryžių, pagardintų įvairiausiomis žolelėmis, padažais ir prieskoniais. Įvairiausių troškinių su jautinea, kiauliena ir jūros gėrybėmis, galite įsigyti iš vietinių preikeivių gatvėse. Kambodžos miestuose rasite begalę restoranų, teikiančių europietiškos, amerikietiškos, meksiškos, indiškos, kiniškos, japoniškos, tailandietiškos, korėjietiškos ir vietnamiškos virtuvės patiekalus.

SUVENYRAI

Labai populiarūs medvilnės šalikai, vadinami Krama. Taip pat dailių šalikėlių ir skarų rasite ir iš šilko.Geriausia šilko dirbinius pirkti tiesiai iš gamyklėlių.Taip pat, Kambodžoje galite rasti įdomių papuošalų iš natūralių medžiagų – nuo kriauklelių iki brangakmenių. Dėl pastarųjų, reikia būti būdriems ir nepirkti juvelyrikos su brangiaisiais akmenimis turguje ar gatvėje, reikėtų rinktis parduotuves. Kulinarai taip pat apsidžiaugs Kambodžos virtuvės turtais. Įvairūs prieskoniai, džiovinti vaisiai, kava, laukinis medus, likerio buteliai su gyvatėmis, skorpionais viduje patiks kiekvienam gurmanui. Rasite ir tapybos gaminių. Kai kuriems žmonėms jie gali atrodyti gana primityvūs, bet jie vaizduoja tikrą Kambodžos gamtą, kraštovaizdžius ir kaimo žmonių kasdienybę.

ARBATPINIGIAI

Kaip ir daugelyje Azijos šalių, arbatpinigiai labai laukiami už suteiktas paslaugas. Daugeliui aptarnavimo darbuotojams tai padeda prisidurti prie gana menkos algos. Jei esate patenkinti suteiktomis gidų, vairuotojų, restoranų bei viešbučių darbuotojų darbu, galite atitinkamai atsidėkoti. Pateikiame vidutiniškas sumas, kiek įprasta palikti arbatpinigių aptarnaujančiam personalui, bet tai nėra taisyklė, galite vadovautis savu noru:

Gidams ir vairuotojams:

 • jei keliaujate grupėje – 5-7 USD už asmenį;
 • jei keliaujate vieni/pora – 3-4 USD už asmenį;
 • Vairuotojai tikisi gauti pusę tiek, kiek skiriate gidams.

Viešbučių ir restoranų darbuotojams:
dauguma viežbučių ir restoranų priskaičiuoja 5% aptarnavimo mokestį prie sąskaitos, bet tai ne visada patenga tiesiai į aptarnaujančio darbuotojo rankas. Darbuotojai būtų dėkingi už 5-10% aptarnavimo mokestį nuo sąskaitos. Jei viešite tame pačiame viešbutyje kelias dienas, galite palikti kambario tvarkytojai 4-6 USD. Lagaminų nešėjai būna dėkingi už 1-2 USD arbatpinigius.

Laivų darbuotojams:

jei plaukiate vietine valtele – 1-2 USD asmeniui, jei plaukiate kruiziniu laivu per naktį – 20-50 USD visai grupei arba 3-5 USD asmeniui.

LAISVAS LAIKAS

Mui Ne – aktyvaus poilsio mėgėjų rojus. Čia vidutinė metinė temperatūra 28 °C. Saulė šviečia beveik ištisus metus. Mui Ne (Phan Thietas) turi du pagrindinius sezonus: Sausas sezonas (nuo lapkričio iki balandžio) ir drėgnas sezonas (nuo gegužės iki spalio). Nuo lapkričio iki balandžio yra geriausias laikas jėgos aitvarams, užsiimti burlenčių sportu. Papietauti ir pavakarieniauti galėsite, bet kur aplinkui viešbutį.
Binh Thuan provincijos patiekalai yra labai švieži ir skanūs. Jų virtuvė garsėja gausa jūros dumblių: jūros produktų ,žuvų, kalmarų, krevečių, šukučių, jūros agurkų. Binh Thuan taip pat žinomas dėl žuvies padažų (Nuoc mam Phan Thiet), džiovintų jūros gėrybių su prieskoniais, taip pat skaniais vaisiais. Ypač drakono vaisius – laikomas vietos karaliumi.
Jei nenorėsite lepintis saule pajūryje – galėsite aplankyti: Rožines ir Baltasias kopas (apie 10 km. nuo viešbučio), raudonojo smėlio mini kanjoną.

Informacija apie kelionę į Kambodžą

kelionė į kombodžą