Iranas! Ką verta pamatyti!

ka pamatyti Irane

Irane susipina tiek islamiškoji arabų, tiek ir persų – iki islamiškojo – laikotarpio kultūros. Iranas – tai Persijos imperijos prabangos paveldėtojas, o senosios Persijos mokslo, architektūros bei meno pasiekimus toliau plėtojo arabų mokslininkai ir menininkai. Čia viskas, ką apdirba meistrų rankos – medis, metalai, audiniai – virsta šedevrais. Tai ir porcelianas, ištapytas ploniausiais margiausiais raštais, metalo dirbiniai, tarsi ką tik kaboję didikų menėse, ar spalvingos rankomis siuvinėtos antklodės. Šioje šalyje netgi turistų suvenyrai yra tikri meno kūriniai.

Didžiausias Irano miestas ir sostinė – Teheranas. Tai niekad neužmieganti šalies širdis, kaip jį vadina vietiniai. Pirmieji gyventojai čia kūrėsi jau prieš 8 tūkstančius metų. Garbingas miesto amžius paliko savo pėdsakus miesto istorijoje, architektūroje bei mene. Viena pagrindinių Teherano įžymybių – Golestano rūmai, įsikūrę senamiestyje. Gražiausias šių rūmų pastatas – Šamsol Emare, kuriame dera Europos ir Persijos architektūros tradicijos. Galima aplankyti ir čia veikiantį Nacionalinį šalies muziejų – tai pirmasis mokslo muziejus Irane, sukaupęs turtingiausią šalyje eksponatų kolekciją. Kai kurių jų amžius taip pat siekia 8 tūkstančius metų. Jeigu domitės brangenybėmis ir juvelyriniais dirbiniais, jums bus įdomus Brangakmenių muziejus, kuriame saugomas didžiausias pasaulyje rožinis deimantas, 34 kg auksinis gaublys ir dar daug kitų įdomių brangakmenių bei dirbinių.

Kiti svarbūs šalies miestai – tai Isfahanas, Širazas, Jazdas. Isfahanas – vienas gražiausių musulmoniškų miestų, islamo kultūros sostinė. Jame atrasite vieną didžiausių pasaulio aikščių – Nagši Džahano, kuri įspūdinga ne tik savo dydžiu, bet ir grožiu. Jos pakraščiuose išsidėsčiusios Imamo ir Šeicho Loftala mečetės, Ali Kapu rūmai bei turgus. Visas šis kompleksas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Didžiulė Imamo mečetė yra Irano architektūros šedevras, jos puošybai panaudota pusė milijono mozaikos plytelių, išdailintų įvairiais kaligrafiniais elementais. Šeicho Loftala mečetė iš kitų išsiskiria tuo, kad buvo suprojektuota ir pastatyta be minareto ir vidinio kiemo. Šešių aukštų Ali Kapu rūmai, skirti priimti užsienio valstybių pasiuntinius, buvo pastatyti kaip pirmoji šacho Abaso, valdžiusio Persija XVI-XVII amžių sandūroje, rezidencija. Isfahanas garsus jame įsikūrusiu Julfa armėnų kvartalu, kuriame stovi viena žymiausių pasaulyje armėnų bažnyčių – tai krikščioniška Vank katedra, ji išsiskiria savo tradiciniu musulmonišku stiliumi, o ypač garsėja joje esančiomis šokiruojančiomis krikščioniškomis freskomis. Isfahane stovi ir didžiausia Irano mečetė – tai Džemia arba Penktadienio mečetė, viena seniausių ir gražiausių pasaulyje, globojama UNESCO. Ji kartu yra ir architektūros muziejus, kuriame galima apžiūrėti įvairių laikotarpių architektūrinius stilius, pradedant XI ir baigiant XVIII amžiumi. Dar galima pasigrožėti Čechel sotun (keturiasdešimties kolonų) rūmais, pastatytais pačioje klasikinio persiško sodo, teikiančio šešėlių atgaivą, gilumoje, arba įspūdingais senoviniais arkiniais Siose ir Chadžiu tiltais.

Tarp Teherano ir Isfahano yra nemažai žymių vietovių. Tai šventasis šiitų miestas Kumas, kuriame įsikūręs šventasis Nekaltosios Fatimos Masuma kompleksas su jos kapu, aštuoniomis mečetėmis ir maldos namais. Toliau Kašanas, kuriame galima aplankyti Burudžerio namus – tradicinius pirklių namus, taip pat pasivaikščioti po didžiulius persiškus Fino sodus su daugybe tvenkinių. 2000 metų senumo Abjane kaime galima apžiūrėti raudonojo molio namus, kurių gyventojai iki šiol dėvi tradicinius senovinius kostiumus.

Širazas – tai šeštasis pagal dydį Irano miestas, jis yra svarbus šalies ekonomikos ir kultūros centras, gyventojų vadinamas rožių arba sodų miestu. Čia vėlgi gausų istorinių pažintinių objektų. Pavyzdžiui, Nasiro al Molko mečetė, išsiskirianti unikaliais vitražais ir stulbinančiais lubų raštais, Karim Khan citadelė – tai didžiulės Zandų dinastijos pradininko tvirtovės gyvenamoji dalis, Vakil mečetė su milžiniška naktinės maldos sale, kurios skliautus remia 48 ištaigingos kolonos, o erdvę nuspalvina šviesa, srūvanti pro įspūdingus vitražus, arba Narenjestan apelsinmedžių sodas su jame stovinčiu namu–muziejumi, kuriame anksčiau gyveno vyriausiasis Irano teisėjas. Būtinai aplankykite įžymiąją Šacho Čerago mečetę su veidrodinėmis salėmis ir Hafezo – įžymaus XIV a. persų poeto–lyriko, visą gyvenimą pragyvenusio Širaze ir apdainavusio meilę gyvenimui – mauzoliejų arba tiesiog paklaidžiokite senojo Vakil turgaus gatvelių labirintais.

keliona i irana

Tarp Širazo ir Isfahano atrasime tikrą šios šalies brangakmenį – Persepolį. Tai buvusi Achemenidų imperijos sostinė. Miestas pradėtas statyti Darijaus I, valdžiusio maždaug 500 m. pr. m. e., įsakymu, statybos truko daugiau kaip pusę amžiaus ir jau tada stulbino savo užmojais bei prabanga. Mūsų dienomis galima aplankyti išlikusius dvaro komplekso ir maldos statinių griuvėsius. O už 12 km nuo Persepolio stūkso Naqshi Rostam – tai persiškasis Nekropolis, kurio teritorijoje yra keturios Achemenidų karalių kapavietės ir mistinis Zoroastro Kaabos statinys, kurio paskirties iki šiol niekam nepavyko išsiaiškinti. Maždaug už 60 km nuo čia išsidėsčiusi pirmoji Persijos sostinė Pasargadai, kurios įžymiausias lankytinas objektas yra karaliaus Kyro Didžiojo mauzoliejus, iki mūsų dienų išlikęs ant pakylos pastatytas akmeninis antkapis – statinys su dvišlaičiu stogu.

Jazdas – tai senovės miestas, įkurtas dykumos pakrašty. Miestas traukia savo Vandens muziejumi, kuriame galima apžiūrėti požeminių vandens kanalų maketus, jais vanduo patekdavo į miestų rezervuarus. Įdomu apsilankyti Dolat Abad sode ir pamatyti didžiausias vėjo gaudykles, kuriomis būdavo nukreipiamas vėjas, kad vėsintų vandenį ir patalpas. Šiame mieste nemažai zoroastrizmo išpažinėjams svarbių vietų, tai ugnies šventykla, sauganti 1500 metų ugnį arba Tylos bokštai, kuriuose būdavo paliekami mirusiųjų kūnai. Aplankykite 600 metų senumo Amiro Čahmago aikštę, kurioje stovi triaukštis jo namas su simetriškų arkų fasadu. Taip pat Zurkhaneh – „jėgos namus“, tai yra tradicinė Irano gimnastikos salė, kurioje galima stebėti stipruolių, atliekančių senovinio kovos meno pratimus, treniruotes.

Didžiulio dėmesio taip pat nusipelnė Sūzai, paslaptingas miestas, minimas dar Senajame Testamente. Jame galima apžiūrėti Akropolį, Darijaus rūmų apadaną – didžiulę kolonų salę, pranašo Danieliaus kapą, apsilankyti Sūzų muziejų. O štai Čoga Zanbilyje, galima pamatyti seniausią Irano teritorijoje esantį civilizacijos paminklą, tai penkiaaukštis laiptuotas statinys – zikuratas. Iki mūsų dienų išlikę tik trys aukštai.

Iranas – keliautojus nuolat traukianti svetinga šalis, kuri jau ne vieną šimtmetį jaudina žmonių protus ir širdis. Čia sukauptas didžiulis istorinis paveldas, daugybė išskirtinių nacionalinio meno vertybių, akį traukia vaizdingi peizažai, įvairiausiais skoniais ir kvapais vilioja virtuvė – pažinti visa tai tikrai neužteks vienos turistinės kelionės, tam neužtektų net ir viso gyvenimo.

Nori aplankyti magiškąjį Iraną? Daugiau informacijos apie kelionę į Iraną rasi čia