Omanas – unikali ir paslaptinga Artimųjų Rytų šalis

Omanas, egzotinės kelionės, kelionė į Omaną

Kalbant apie artimuosius rytus, dažnai galvojame apie šalis kaip: Iranas, Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, o Omaną dažnai pamirštame. Nuostabūs kalnai, jūra, unikali architektūra, giliai įsišaknijusios tradicijos ir vietiniai, kurių šypsenos niekada nedingsta nuo veido – toks yra Omanas. Šiltas, jaukus, paslaptingas.

Omanas yra įsikūręs Arabijos pusiasalyje, kur ribojasi su Jungtiniais Arabų Emyratais, Saudo Arabija ir Jemenu, o jį skalauja Arabijos jūra. Omane šilta ištisus metus, tačiau tinkamiausias laikas keliauti yra vėlyvas ruduo, žiemos sezonas, ankstyvas pavasaris, kai temperatūra nėra per aukšta, o dykumų karštis yra pakeliamas net ir jautriausiems keliautojams.

Truputis istorijos

Omanas yra viena iš septynių absoliutinių monarchijų bei seniausia nepriklausoma valstybė Arabų pasaulyje. Omaną valdo Sultonas, todėl oficialus šalies pavadinimas – Omano Sultonatas. Pirmieji Omano gyventojų pėdsakai randami dar IIa. po Kr., o tai įrodo, jog šalis turi ilgą ir gilią istoriją. Omanas išgyveno įvairius pakilimus bei nuosmukius: portugalų okupaciją (1507-1650), kurios poveikį galima matyti išlikusioje architektūroje, kovas su persais (1743-1747), britų de facto okupaciją, (1891-1951), kuri lėmė glaudžius ryšius tarp šių dviejų valstybių bei naftos gyslų atradimą 1964 m., kuris tapo valstybės klestėjimo pagrindu.

Gamta

Omano gamta yra įvairialypė: dykumos, jūra, kalnai.

Dykumos yra viena iš krypčių, kurią reikėtų aplankyti bent vieną kartą gyvenime visiems kelionių mėgėjams. Nors dažnai jos baugina aukšta temperatūra ar augalijos bei gyvūnijos stoka, tačiau jose galima pamatyti fantastiškus vaizdus būdingus tik dykumoms. Omane esanti Wahiba dykuma yra žinoma dėl čia esančių kopų, kurių gausa primena jūra. Tačiau vietoje mėlynos jūros spalvos, čia matome gintarinį smėlį. Geriausias būdas pilnai patirti dykumą yra jojimas kupranugariais, važiavimas automobiliais ar ėjimas pėstute, stebint nuostabų dykumos saulėlydį arba saulėtekį.

Omaną skalaujanti Arabijos jūra turi visiškai kitokį žavesį. Tai yra puiki vieta mėgautis jūros privalumais: minkšto smėlio paplūdimiais, skaidriu turkio spalvos vandeniu, nardymu, delfinų stebėjimu, o nusišypsojus laimei, galima pamatyti ir banginius. Lankantis Omane, būtina aplankyti Ras Al Jinz rezervatą, kuriame galima stebėti ir žaliųjų jūrinių vėžlių patelių nerštą bei išsiritusių vėžliukų pirmuosius žingsnius jūros link.

Omano kalnai ypatingi tarpeklių, slėnių, kanjonų gausa. Todėl žygiai yra geriausias būdas apžvelgti šiuos gamtos stebuklus. Al Akhdar kalnas garsėja slėnių labirintu bei kalnuose esančiomis terasomis, kuriose puikiai auga rožės, granatai, abrikosai. Keliaujant į Omaną, vertėtų apsilankyti ir Wadi Ghul – didžiajame Arabijos kanjone, kuris geriausiai žinomas dėl galimybės siauru akmeniniu keliuku ne tik pasigrožėti kvapą užgniaužiančiais kanjono vaizdais, pažvelgti į toli esančias kalnų gyvenvietes, bet ir jas aplankyti.

 

Architektūra ir dizainas

Omano architektūros įvairovei didžiausią įtaką darė klimatas, reljefas bei tradicijos. Čia galima rasti namelių kalnuose, palapinių dykumose, molinių namų miestuose ir miesteliuose, kurie saugo gyventojus nuo saulės kaitros. Omane dažniausiai vyrauja šviesios pastatų spalvos kaip balta arba rusva. Pastatai išsiskiria arkos formos langais, dailiai išraižytomis spalvingomis durimis. Keli populiariausi pastatai Omane:

Al Alamo rūmai – oficiali Sultono rezidencija padaryta iš marmuro. Pasižymi elegantišku dizainu, mėlynos ir geltonos spalvos fasadu bei įvairais Omanui būdingais tradiciniais raštais.
Sultan Quabos mečetė – didžiausia mečetė Omane, kuri alsuoja prabanga. Čia galima rasti 10 tonų sveriantį, iš swarovski kristalų pagamintą kabantį šviestuvą, arabiškų raštų ir mozaikų gausą bei rankų darbo persišką kilimą, kuris dengia net 4343 m² plotą.
Birkat Al Mouz – tradicinis kaimelis, kuriame galima rasti molinių namų bei gynybinę tvirtovę, žavinčia savo spalvingomis durimis.
Al Sogara – kaimelis, įsikūręs kalnuose, kuris buvo ne pastatytas, o išraižytas kalnuose.
Jabreen pilis – sukonstruota naudojant didelius akmenis bei smiltainį. Pilyje yra 5 aukštai ir 55 kambariai, iš kurių žinomiausias yra saulės ir mėnulio kambarys. Šiame kambaryje yra 14 langų, iš kurių 7 viršutiniai langai leidžia į kambarį prasiskverbti mėnulio šviesai, o 7 apatiniai – reguliuoti saulės šviesą. Taip pat tai padeda ir oro tėkmei pilies viduje, kadangi gaivus oras patenka pro apatinius langus, o pro viršutinius išeina.

Omanas, egzotinės kelionės, kelionė į Omaną

Maistas

Omano virtuvė yra arabiškos, indiškos, azijietiškos, afrikietiškos, viduržemio jūros regiono virtuvių mišinys. Mitybos racioną sudaro vištiena, žuvis, aviena, ryžiai, įvairios kvapnios žolelės, daržovės (pvz. baklažanai). Būnant Omane, svarbu paragauti vietoje auginamų datulių, majboos (mėsos arba vištienos ir ryžių mišinio, pagardintu kvapniomis žolelėmis), Omane gaminamos duonos, meshkak (jautienos, ėrienos, vištienos šašlykas), paragauti halwa deserto (gaminamo iš cukraus, medaus, rožių vandens, kiaušinių, vietinių prieskonių ir riešutų), o kartu paskanauti Kahwa (Omano kavos) gėrimo.

Dovanos

Kelionių metu, visada kyla klausimas? Ką galėčiau parvežti savo artimiesiems ir draugams? Kas geriausiai reprezentuoja mano lankomą šalį? Kur galiu nusipirkti lauktuvių?

Geriausias būdas nusipirkti lauktuvių Omane, yra įvairūs tradiciniai turgeliai, kuriuose galima rasti ne tik maisto produktų, bet ir tradicinių dirbinių. Geriausiai žinomi ir seniausi turgūs – Mukhrat ir Nihwa. Rekomenduojami pirkiniai svečiuojantis Omane:

Omanas išsiskiria kokybiškai smilkalais, ypač frankincensu (dar vadinamu ladanu arba olidanu), kuris yra gaminamas iš smilkalinių bosvelijų. Jis pasižymi neįprasta forma, primenančia smulkius akmenukus ir kvapu, kurį sudaro žemiškos natos: medienos, pušų, citrusų.
Omane populiarios medinės skrynelės vadinamos mandoo. Jos gali būti įvairiai dekoruojamos, pvz.: raižiniais. Dydžių būna įvairiausių, priklausomai nuo to, kokie daiktai bus laikomi skrynelėje: papuošalai, rūbai, maistas.
Omanas pasižymi vienu kokybiškiausių sidabrų. Dažniausiai gaminami papuošalai, buteliukai, vazos, dėžutės, smilkalinės (galima kaitinti frankincensą).
Omane naudojami ne tik palmių vaisiai (datulės), tačiau ir jų lapai. Iš palmių lapų gaminami įvairūs krepšeliai, lėkštutės, kuriose laikomi įvairūs maisto produktai arba naudojamos dekoracijai.

Galima drąsiai teigti, jog Omanas yra šalis, kuri nėra iki galo atrasta, o jos lankytinų vietų, gamtos vaizdų, tradicinio maisto skaičius nenustoja stebinti. Tai šalis, turinti gilią istoriją, tradicijas, kuri tik ir laukia būti atrasta, ir pamilta. O jeigu nepakanka tik Omano, galima nukeliauti ir į šalia esančius Jungtinius Arabų Emyratus, kurie pasiūlys dar kitokį arabiškų kraštų peizažą.