fbpx

Komunizmas Vietname

Vietnamas yra komunistų valdoma šalis, bet ką iš tikrųjų reiškia komunizmas Vietname?

10 faktų apie Vietnamo komunizmą, ką galite turite žinoti prieš kelionę į Vietnamą:

1. Vietnamas yra viena iš vos penkių pasaulyje likusių komunistinių šalių. Kitos šalys yra Kinija, Kuba, Laosas ir Šiaurės Korėja.

2. Nors Vietnamas yra komunistinė šalis, ji per pastaruosius kelis dešimtmečius priėmė keletą kapitalistinių principų. Ypač dėl laisvosios rinkos reformų ir verslininkų palaikymo Vietnamas tapo viena sparčiausiai augančių pasaulio ekonomikų.

3. Pirmoji Vietnamo komunistų partija buvo įkurta 1930 m. ir vadinosi Indokinijos komunistų partija. Nors partijos idėja buvo dominuoti visose Prancūzijos valdomose tautose Indokinijoje, beveik visi partijos nariai buvo vietnamiečiai. Todėl partija taip pat buvo žinoma kaip Vietnamo komunistų partija.

4. Dėl prancūzų numalšinimo 1930-aisiais komunistų partija buvo beveik sunaikinta.

5. Tuo metu Vietname atsirado įvairių komunistų ir nekomunistų partijų. Hošiminas sukūrė skėtinę grupę visoms partijoms, kad jos taptų stipresnės laimėti kovą už nepriklausomybę. Tačiau Vietnamo komunistų partija (CVP) dominavo ir, kai šalis 1945 m. Paskelbė nepriklausomybę, Kinija ir Sovietų Sąjunga ją pripažino komunistine šalimi.

6. Tai sukėlė trijų dešimtmečių karus tarp Šiaurės ir Pietų Vietnamo. Šiaurės Vietnamą rėmė komunistų sąjungininkai, įskaitant Sovietų Sąjungą ir Kiniją, o Pietų Vietnamą palaikė JAV ir kitos antikomunistinės karinės pajėgos. Po karų Vietnamas 1975 m. Buvo oficialiai pavadintas komunistine šalimi.

7. Vietnamo komunizmo ideologijos remiasi marksizmo-leninizmo ir Hošimino mintimis. Pirmaisiais metais po 1975 m. Marksizmas-leninizmas visų pirma reiškė, kad vyriausybė ir ekonomika buvo griežtai kontroliuojama iš centro, o ūkiai ir gamyklos buvo valdomi kaip kolektyvai.

8. Devintojo dešimtmečio viduryje ši komunistinės valdžios forma kartu su karų pasekmėmis reiškė, kad Vietnamo ekonomika patyrė krizę. Todėl komunizmas Vietname sušvelnėjo įgyvendinant daugybę ekonominių ir politinių reformų. Buvo skatinamos privačios įmonės ir užsienio investicijos, kurios atgaivino ekonomiką ir padarė Vietnamą daugelio gamybos ir pramonės sričių lyderiu.

9. Šis ideologijų sušvelninimas padarė Vietnamą žinomu pasauliniu produktų, tokių kaip kava ir anakardžių riešutai, eksportuotoju, o dabar skatinamos verslumo ir privačios įmonės.

10. Vietnamo vyriausybė vis dar turi keletą aiškiai komunistinių principų, tačiau vykdo vienos partijos taisyklę ir įgyvendina komunistinę „kritikos, savikritikos ir griežtos drausmės“ praktiką. CVP apibūdina tai kaip „kolektyvinę lyderystę ir asmeninę atsakomybę“.

komunizmas vietname