fbpx

Iranas – magiškas neatrastos kultūros kampelis

Iranas, anksčiau vadintas Persija, – turistams draugiška ir saugi valstybė, kurioje magijos ir egzotikos „prieskonis“ garantuotas! Autentiška, nors vis dar mažai turistų sulaukianti valstybė, – smalsiam, naujų potyrių ieškančiam, norinčiam pabėgti nuo vienodėjančios Europos ir jos sostinių keliautojui.

Turistams saugi ir svetinga valstybė

Vos išgirdusiems apie kelionę į Iraną turistams saugumo klausimas yra aktualiausias. Nenuostabu, nes žiniasklaidoje pateikiama informacija apie ten vykstančius įvykius verčia nerimauti, galvojama apie Iraną kaip karo zoną, kaip apie teroristų užgrobtą vietovę. Tačiau bet kuris ten pabuvojęs turistas gali patvirtinti, kad keliauti Irane saugu, atvykėliai čia priimami svetingai, draugiškai.

Iranas pirmiausia žavi tuo, kad jame susipina šiuolaikinio pasaulio modernumas ir labai sena Persijos istorija, kelis tūkstantmečius menančios tradicijos, ypatingas svetingumas. Paprasti vietiniai turistus laiko tiesiog svečiais ir pavaišina iranietiška aromatine arbata, tradiciniais skanėstais. Susitikimų ir pokalbių metu iš arti susipažįstama su tikrais persų šeimų papročiais,
tradicijomis. Ir tai dar labiau užburia, įtraukia…

Irano žmonės laikomi svarbiausia šalies puošmena. Jie yra šilti, draugiški ir visada šypsosi, stengiasi keliautojams palikti teigiamą įspūdį. Dažnai Irane besisvečiuojantys vokiečių, prancūzų, austrų, britų, ispanų, italų ir amerikiečių keliautojai visada teigiamai atsiliepia apie vietos gyventojus ir laiko juos nuoširdžiais, svetingais.

Iranas dar dažnai laikomas fanatiškų Islamo propaguotuojų šalimi, kurioje žmonės dėvi arabiškus apdarus, o tolumoje aidi kvietimai melstis. Tačiau ten pabuvojus susidaro visai kitoks įspūdis. Šiuolaikinė žiniasklaida dažnai politizuoja tikrąjį šalies veidą, kuris iš tiesų pulsuoja istorija ir nė iš tolo neprimena stereotipiškai šaržuojamos valstybės.

Viena iš „Santi Travels“ egzotinių kelionių krypčių

Supažindinimas su senovės persų palikimu, o tuo pačiu ir modernios, keliautojams patrauklios šalies atradimas – viena iš „Santi Travels“ gidų užduočių, nepaliekančių nei vieno abejingo. Kelionės į Iraną metu kviečiama pamatyti naujų objektų, pabendrauti su vietos žmonėmis, paragauti jų virtuvės patiekalų, iš arti pažinti jų aplinką, parsivežti naujų emocijų.

Šios emocijos, patirtos keliaujant po Iraną, yra kitokios, savitos. Jas sukelia įstabūs architektūros statiniai, nepažinta kultūra, gamta, buvusi Persijos teritorija, kurioje išliko daug istoriją menančių griuvėsių. Siūloma ne tik pažinti objektus, menančius didingus Persijos imperijos laikus, bet ir sudalyvauti tradicinėse šventėse, iškylose į gamtą su kaljanu ir „ugniniu“ vandeniu.

Šiuolaikiniai turistai dažnai iš anksto žino vietas, kurios yra jų kelionės tikslas, žino, ką pamatys keliaudami. „Santi Travels“ gidai siekia ne tik supažindinti su kelionės maršrutuose numatytais objektais, bet ir pasinerti į naujų atradimų paieškas, parodyti šalį kiek įmanoma daugiau (iš visų pusių), ieško kontrastų, kas dar labiau sustiprina keliaujančiųjų įspūdžius. Keliautojų grupės formuojamos nedidelės, kelionės metu bendradarbiaujama su vietos gidais, vairuotojais, atsižvelgiama į kiekvieno keliautojo poreikius.

Magiška Persijos šalis

Kelionių organizatoriaus „Santi Travels“ gidai padeda pažinti Iraną kaip magišką Persijos šalį. Visa tai padeda sukurti autentiška architektūra, masyvūs kupolai, mečetės, didingi rūmai, bokštai, muziejai, aikštės, viduramžių sienų ažūriniai raštai, šachų brangenybių švytėjimas, prabangių audinių raštai, gražūs sodai. Turistus žavi etninis fonas, kuris pastebimas net vietinių žmonių aprangoje.

Iranas yra religinga valstybė, bet vietos gyventojai vadovaujasi liberaliąja Šiizmo puse, kuri skatina tikinčiuosius puoselėti savo kultūrinį paveldą, užuot susikoncentravus į skirtumus su kitatikiais. Šią šalį galima laikyti senovės civilizacijų junginiu – Irano teritorijoje susilieja Šumerų ir Akadų civilizacijos, tačiau indoeuropietiškos Irano šaknys, mentaliteto prasme, ryškiai skiriasi nuo
semitiškų Arabijos valstybių. Kadangi Irano gyventojai jau nuo neatmenamų laikų propagavo Zoroastrizmo pakraipos religijas, tai nulemė ir perėjimą prie liberalaus Islamo šakos – Šiizmo. Iranas pasižymi didžiausiu Šiizmo, Zoroastrizmo ir Sufizmo praktikuotojų skaičiumi visame pasaulyje, todėl panašaus kultūrų mišinio turistai neras jokioje kitoje šalyje.

Neatrasta kultūra ir gamta

Iranas – tai vartai į neatrastą kultūrą. Irane daugybė lankytinų istorinių vietų, kurių dauguma įtrauktos į UNESCO saugojamų objektų sąrašą. Tai ne tik istoriniai, kultūriniai objektai, bet ir unikalūs klasikiniai persiški sodai.

Šalies objektus saugo ne tik tarptautinės, bet ir vietinės organizacijos. Paveldosaugininkai įvardijo Iraną kaip vieną iš saugiausių Vidurio Azijos valstybių, kuri gali nustebinti net ir visko mačiusius keliautojus.

Iranas nusidriekęs per 8 klimato zonas – nuo kalnų šalies šiaurėje ir vakaruose (kurių aukštis siekia net 5 km virš jūros lygio), iki dviejų gigantiškų dykumų (laikomų karščiausiais Žemės taškais temperatūra jose pasiekia net 76 laipsnius). Šalies šiaurę supa Kaspijos jūra, o jos pakrantėse vyrauja subtropinis klimatas, todėl vietiniai gyventojai šiame regione augina ryžius ir citrusinius vaisius. Turstus žavi Hirkano atogrąžų miškai, stepės ir 300 dienų per metus šviečianti saulė.

Šalies pietūs pasižymi kerinčiomis Persijos įlankos pakrantėmis, kuriose dažnai prisiglaudžia migruojančios Persijos gentys. Irano vakarinės dalies grožis atsiskleidžia Zagroso kalnų tarpekliuose, kurių kraštovaizdį nuspalvina kriokliai, žadą atimanti gamta.

Rami Irano atmosfera puikiai susilieja su senovės tradicijų, tylių gatvių, persiškų sodų, didingų rūmų ir kultūros apsuptimi. Tai šalis, kurios neužtvindė masiški turistų srautai, todėl viskas čia gyva, autentiška ir be galo gražu.

Kelionės nuoroda: https://www.santitravels.lt/egzotines-keliones/iranas/