fbpx

Bendra informacija ir patarimai keliaujantiems į Turkmėnistaną

kelione i turkmenistana, egzotines keliones

Reikalingi dokumentai

Keliaujant būtina vežtis pasą, galiojantį ne trumpiau kaip 6 mėnesius po kelionės pabaigos. Visiems Europos Sąjungos piliečiams reikalingos vizos.

Atvykus į Turkmėnistaną

Nusileidę oro uoste atsiimsite savo lagaminus, praeisite muitinės patikrą, išeisite iš oro uosto ir Jus pasitiks mūsų atstovas (laikantis kortelę su užrašu „Santitravels“). Su juo kartu keliausite iki viešbučio.

Sveikata

Keliaujant privaloma imtis visų saugos priemonių nuo saulės smūgio ir dehidratacijos. Nepamirškite gerti daug skysčių, bei pasirūpinti galvos apdangalais. Turkmėnų virtuvė praturtinta sriubomis, patiekalais iš mėsos, taip pat vaisiais ir daržovėmis, tačiau nepamirškite pasirūpinti vaistais nuo sutrikusio virškinimo. Didžiuosiuose šalies miestuose nesunkiai rasite vaistinių, dauguma jų dirba visą parą, bet siūlome vežtis savo vaistus. Jei su savimi vešitės receptinius vaistus, nepamirškite pasiimti recepto kopijos (jos gali reikalauti pasieniečiai). Vykstant į Turkmėniją privalomų skiepų nėra. Rekomenduojami skiepai nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, taip pat, difterijos ir stabligės revakcinacija (suaugusiems). Daugiau apie tai galite paskaityti čia: http://www.ulac.lt/keliautojams/Turkmėnistanas

Svarbu! Negerkite vandens iš čiaupo (net ir viešbučiuose). Visada vartokite skysčius tik iš buteliukų.

Maistas

Turkmėnų virtuvė pasižymi ne tik autentiškais patiekalais, bet ir rusų, bei uzbekų gamybos atspalviais. Asortimentas praturtintas sriubomis, patiekalais iš mėsos, taip pat vaisiais ir daržovėmis. Garnyrui patiekiamos salotos, ryžiai, keptos bulvės, makaronai ir bulvių košė. Patiekalai pagardinami petražolėmis, kalendromis, bazilikais ir krapais. Kiekviena puota neapsieina be šviežios turkmėniškos duonos „churek“. Populiariausi patiekalai – plovas (aviena, ryžiai, svogūnai, morkos, razinos, žirneliai, prieskoniai), „manty“ (koldūnai su aviena), „kurma“ (ėriukas, keptas savose sultyse), „ichlekli“ (mėsos ir svogūnų pyragas) ir „gutapas“ (pyragas su mėsa, bulvėmis, špinatais ir moliūgu). Rekomenduojame vengti jūros gėrybių.

Kalba

Valstybinė šalies kalba – turkmėnų. Plačiai vartojama rusų kalba.

Valiuta, jos keitimas ir bankomatai

Oficiali šalies valiuta yra Turkmėnijos manatas (TMT). Pinigus galėsite išsikeisti visuose didžiųjų šalies miestų bankuose, oro uostuose ir valiutų keityklose. Svarbu: į vietinę valiutą keičiami tik JAV doleriai (banknotai turi būti neįtrūkę, bei išleisti vėliau nei 1996 m.). Patariame visur atsiskaityti grynaisiais pinigais, kadangi ne visos prekybos ir paslaugų vietos gali nuskaityti banko korteles. Nacionalinės valiutos (TMT) eksportas draudžiamas, todėl rekomenduojame išsikeisti pinigus tik svarbiausioms reikmėms. Bankomatus rasite tik šalies sostinėje. Bankomatai išduoda tik Turkmėnijos manatus.

Klimatas

Turkmėnistane vyrauja dykumų klimatas. Vasaros šalyje būna karštos ir sausos, todėl temperatūra kartais pakyla iki 50 laipsnių. Žiemomis temperatūra retai nukrenta žemiau nulio (išskyrus šiaurinę šalies dalį). Per metus iškrenta labai mažai kritulių (vidutiniškai 240 mm), daugiausia kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais. Kadangi Turkmėnijoje daugiau nei 250 dienų per metus šviečia saulė, turkmėnai savo šalį praminė „amžinosios šviesos valstybe“.

Apranga ir avalynė

Be natūralaus pluošto ir lengvų drabužių, pasiimkite megztinį, ar ploną striukę, ir patogią avalynę. Vaikščiojant mieste, rekomenduojame pasirinkti tokius drabužius, kurie bent dalinai atitiktų Turkmėnijos papročius – ilgi sijonai (žemiau kelių), pridengti pečiai (lankantis mečetėse būtinas šalikas). Viešbučio teritorijoje galite rengtis savo nuožiūra. Vyrai viešose vietose gali dėvėti šortus žemiau kelių ir marškinėlius (išskyrus mečetes – jose dėvimi marškiniai ilgomis rankovėmis ir kostiuminės kelnės). Nenustebkite, jei besilankant kai kuriose mečetėse Jūsų paprašys nusiauti batus.

Mobilus ryšys

Tikėtina, kad galėsite skambinti ir rašyti žinutes tik būdami šalies sostinėje. Prieš išvykdami, turėtumėte pasikonsultuoti su savo mobilaus ryšio tiekėjais dėl paslaugų tarifų. Sužinokite, ar pagal savo mobilaus ryšio planą, galėsite pasirinkti TMCELL ryšio paslaugas Turkmėnijoje. TMCELL yra didžiausia mobilaus ryšio tiekėja Turkmėnijoje.

Religija

89% Turkmėnijos gyventojų yra musulmonai, 9% šalies gyventojų yra stačiatikiai, o likusius 2% sudaro krikščionys ir žydai.

Laiko zona

GMT + 5

Elektros energija

Srovės įtampa – 220V. Turkmėnijoje naudojami tokie patys elektros lizdai kaip ir Lietuvoje.

Pagalbos telefonai šalies viduje

Bendrosios pagalbos tel. nr. – 112
Greitoji – 103
Policija – 102
Ugniagesiai – 101

Arbatpinigiai

Kaip ir daugelyje Azijos šalių, arbatpinigiai už suteiktas paslaugas labai vertinami. Daugeliui tai padeda prisidurti prie gana menkos algos. Jei likote patenkinti gidų ir vairuotojų suteiktomis paslaugomis, galite atitinkamai atsidėkoti. Tai nėra privaloma, galite vadovautis savo nuožiūra.

Svarbiausių daiktų sąrašas

 • Pasiimkite su savimi JAV dolerių (Turkmėnijoje gali kilti problemų bandant atsiskaityti eurais arba banko kortelėmis. Už migracijos mokestį galima susimokėti tik JAV doleriais).
 • Dokumentų kopijos.
 • Paplūdimio šlepetės.
 • Galvos prožektorius. Stovyklaujant.
 • Mažas rankšluostis. Stovyklaujant.
 • Dezinfekcinis skystis. Stovyklaujant.
 • Drėgnos servetėlės. Stovyklaujant.
 • Moterims – šalikas, lankantis mečetėse.
 • Vyrams – marškiniai ilgomis rankovėmis ir kostiuminės kelnės, lankantis mečetėse.
 • Akiniai nuo saulės.
 • Kepurė nuo saulės.
 • Apsauginis losjonas nuo saulės.
 • Natūralaus pluošto, lengvi drabužiai.
 • Lengvi žygio batai ir sportbačiai.
 • Išorinis įkroviklis ir papildoma fotoaparato baterija.
 • Svarbu: maudymosi glaudes, maudymukus ir marškinėlius su petnešomis dėvėti viešose vietose griežtai draudžiama (išskyrus paplūdimius ir viešbučio baseinų zonas). 

Saugumas

 • Pasiimkite su savimi kuo mažesnį kiekį vertingų daiktų (nerekomenduojame vežtis juvelyrinių dirbinių).
 • Nesinešiokite su savimi daug grynųjų.
 • Rekomenduojame palikti vertingus daiktus viešbučių seifuose. Didžiausias pavojus Jūsų bagažui gali kilti oro uostuose ir kitose masinio susibūrimo vietose.
 • Pasų kopijas laikykite atskirai nuo kitų dokumentų.
 • Policijos pareigūnai dažnai atlieka reidus, todėl jei kelionės metu Jus sustabdys pareigūnai, patikėkite reikalus tvarkyti vairuotojui – nebandykite padėti, nesikarščiuokite ir nefotografuokite pareigūnų.

Taisyklės ir papročiai šalies viduje

 • Rūkyti viešose vietose, pagal Turkmėnijos įstatymus, draudžiama, bet galite laisvai rūkyti viešbučių teritorijoje. Rūkyti griežtai draudžiama oro uosto teritorijoje (už tai galite gauti baudą). Rūkyti nedraudžiama kai kurių restoranų, kavinių ir klubų viduje.

Svarbu: į Turkmėniją galite įsivežti tik du pakelius cigarečių.

 • Fotografuoti valstybinius pastatus (oro uostus, kareivines, policijos nuovadas, ambasadas, prezidentūrą ir kareivių saugomus objektus) griežtai draudžiama. Draudžiama fotografuoti Dašoguzo, Turkmėnabado, Turkmenbaši ir Balkanabado turgavietes. Būkite atsargūs fotografuodami vietinius gyventojus. Lankydami monumentus ir kitus lankytinus objektus, visada pasiteiraukite gido ar nereikia mokėti mokesčių už fotografavimą.

Turgaviečių darbo laikas:

 • darbo dienomis ir šeštadieniais: 9-19 val.
 • sekmadieniais: 9-13 val.

Parduotuvių darbo laikas:

 • darbo dienomis ir šeštadieniais: 9-22 val.
 • sekmadieniais: nedirba